Bezpečí na internetu

Internet je neuvěřitelně mocným nástrojem, který nám umožňuje poznávat nové lidi, sdílet své zájmy a zažívat inspirativní okamžiky. Nicméně s touto svobodou přichází i odpovědnost a rizika, která je třeba si uvědomit. Přinášíme vám praktický návod, jak se bezpečně pohybovat v online prostředí, a to zejména v kontextu erotiky, kyberšikany a ochrany před predátory.

1. Pamatujte: Ne každý je tím, kým se zdá být

Na internetu je snadné vytvořit falešnou identitu. Osoba, se kterou si píšete, nemusí být tou, za koho se vydává. Ověřujte informace a nikdy nesdělujte osobní údaje lidem, které neznáte osobně.

V komunitě Amateri.com můžete věřit zejména těm, kteří mají u svého profilu ikonu plného ověření – u takových osob si můžete být jisti, že prošly ověřením identity. Nicméně ověření samotné nemá žádný vliv na chování samotného uživatele – věřte své intuici a pokud vám konverzace není příjemná, ukončete ji.

2. Chraňte své soukromí

Nikdy nezveřejňujte osobní informace, jako jsou adresa, telefonní číslo, pracovní místo nebo detailní informace o vašem denním rozvrhu. Vaše anonymita vůči ostatním je klíčem k bezpečnému pohybu na internetu.

3. Nastavte si silné heslo

Používejte složitá hesla, která kombinují velká a malá písmena, čísla a speciální znaky. Nikdy své heslo nesdílejte a pravidelně ho měňte, zejména pokud využíváte stránky s citlivým obsahem, jako je Amateri.com. Na této platformě si můžete rovněž nastavit dvoufázové ověření za pomoci SMS zprávy, aplikace Amateri.com nebo autentizační aplikace.

4. Vždy si dvakrát rozmyslete, co sdílíte

Jakmile něco zveřejníte na internetu, může to být těžké smazat. Ujistěte se, že fotky, videa nebo zprávy, které sdílíte, neohrožují vaše soukromí nebo reputaci.

Nikdy neposílejte intimní fotografie nebo osobní údaje lidem, které neznáte dostatečně dobře.

I když se vám podaří zprávu v soukromé konverzaci s uživatelem vymazat, je možné, že dotyčný vaši zprávu již dávno předtím uložil do svého počítače nebo mobilu!

5. Dávejte pozor na predátory

Internet je bohužel místem, kde se mohou pohybovat lidé s nebezpečnými úmysly. Buďte obezřetní při seznamování, zejména pokud se druhá strana snaží vyvolat pocit naléhavosti nebo vás nutí do něčeho nepříjemného.

Věděli jste, že…

Existuje celá řada trestných činů, které mohou být spáchány i tzv. online, na internetu? Jedná se například o sexuální nátlak (§ 186 TZ), podvod (§ 209 TZ), porušení autorského práva (§ 270 TZ) nebo podněcování nenávisti vůči skupině osob (§ 356 TZ).

6. Chraňte děti v online prostoru

Pokud jste rodič, mluvte se svými dětmi o tom, jak se bezpečně chovat na internetu. Využívejte rodičovské zámky a sledujte, jaké stránky vaše děti navštěvují.

Věděli jste, že…

Amateri.com využívá značku RTA (Restricted to Adults – Pouze pro dospělé), díky které je platforma součástí funkce rodičovského zámku, a tedy v případě jeho aktivace dětem nepřístupná?

7. Braňte se kyberšikaně

Kyberšikana může mít vážné dopady na duševní zdraví. Pokud se stanete obětí, uchovejte důkazy, zablokujte agresora a vyhledejte pomoc – ať už u moderátorů webu, nebo u odborníků na duševní zdraví.

Ať už vás trápí cokoliv, odborníci z Národního ústavu duševního zdraví jsou tu pro vás. Na tomto odkazu naleznete celou řadu help linek, na které se můžete anonymně obrátit s jakýmkoliv dotazem.

8. Nikdy neposílejte peníze (ZEJMÉNA!) neověřeným osobám

Pokud vás někdo žádá o peníze, platby za údajné služby nebo jiné finanční transakce, buďte extrémně obezřetní. Mnohé podvody začínají manipulativními zprávami nebo naléhavými žádostmi. Ověřujte si všechny požadavky a nikdy neprovádějte platby na neověřené účty.

V rámci Amateri.com využívejte k platbám výhradně interní kreditový systém, díky kterému jste chráněni v případě, že s poskytnutou virtuální službou nebudete spokojeni.

9. Vyhýbejte se neověřeným odkazům

Mnoho phishingových útoků začíná neškodně vypadajícím odkazem. Nikdy neklikejte na odkazy, které vám někdo pošle, pokud neznáte jejich původ.

Phishing je podvod, při kterém se podvodníci snaží získat vaše osobní údaje (hesla, čísla karet) pomocí falešných e-mailů nebo webů, které vypadají důvěryhodně. Buďte obezřetní a nikdy nezadávejte citlivé údaje na podezřelých stránkách. Rozhodně také neklikejte na odkazy, které vám ostatní uživatelé posílají.

10. Chovejte se ve virtuálním světě stejně jako v reálném

Na internetu platí stejná pravidla slušného a zodpovědného chování jako v běžném životě. Respektujte ostatní uživatele, buďte zdvořilí a nepodléhejte dojmu, že anonymita ospravedlňuje nevhodné chování. Chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám. Bezpečný internet začíná u každého z nás.